Ako s nimi v domácnosti
Najznámejší ježko na domáci chov je Ježko bielobruchý. Nie je to ten istý ježko, s ktorým sa môžeme stretnúť u nás vo voľnej prírode a od svojho slovenského menovca sa odlišuje aj tým, že v zime neupadá do spánku. Ježko ako domáce zvieratko vám bude spoločnosť robiť 4 - 6 rokov, no niektoré jedince sa môžu dožiť až 10 rokov. Okrem Ježka afrického bielobruchého sa v domácnostiach zvykne chovať aj Ježko alžírsky.
Ako sa starať o ježka
Ježka môžete chovať v sklenenom teráriu s vetraním alebo v klietke s umelohmotným dnom. Priestor musí byť dostatočne veľký, pretože ježko potrebuje veľa miesta. Na podstielku nepoužívajte noviny, radšej ježkovi na dno nasypte piliny v kombinácii s jemným pieskom a nearomatizovanou podstielkou pre mačky (ježkovia majú citlivý čuch). Do terária umiestnite drevený domček pre ježka alebo plyšový či látkový úkryt a hračky, aby mal ježko potrebné rozptýlenie. Ježkovia radi športujú, preto nezabudnite pripraviť aj koleso na behanie, inak by mohol začať nežiaduco priberať.
Čo žerie
Ježko je predovšetkým hmyzožravec a jeho prirodzená strava je hlavne hmyz v rôznych vývojových štádiách. Živý hmyz sa však ťažko skladuje a najmä v zime sa nie vždy dá zohnať. Ako náhradná potrava pre ježka sú preto ideálne kvalitné konzervy a granule pre mačky. Majú vhodnú veľkosť a minimum tuku, takže je to výborná alternatíva. Ježko potrebuje prijímať veľa bielkovín, preto mu na spestrenie môžeme podať aj múčne červy, cvrčky, šváby, varené vajíčko či kuracie mäso. V teráriu sa okrem misky na jedlo musí nachádzať i miska s vodou.
Ježko je nočný živel
A preto sú ideálnym domácim miláčikom pre ľudí, ktorí sú väčšinu dňa v práci a domov chodia neskoro. Ježko je totiž nočný tvor a vôbec mu nevadí, že je doma sám, keďže celý deň prespí.